Selülit Nedir ? Selülit Neden Oluşur ?

Kadınların %80 – %95′inde az yada çok olarak görülen selülit aslında teknoloji çağının kadınlara kötü bir armağanıdır. Eski dönemlerde de kadınların hafif balık etli olmasının makul ve estetik görüldüğü zamanlar olmuştur. Ancak o dönemlerdeki tıbbi ve bilimsel kayıtlara göre selülitten bahsedilmez. Buradan şu sonucu çıkartabiliriz ki hareket = anti selülit 

Teknoloji ile birlikte daha az hareket gerektiren meslekler ve yaşam tarzlarına kavuşan kadınlar açısından durum çok daha kötü; hem bu yaşam tarzına itilmekte ve az hareket etmekteler, hem de güzel görünme ve onlara dayatılan ölçülere sahip olma baskısı ile baş etmek zorundalar.


Peki Selülit Nedir ?

İster zayıf olun, isterseniz şişman selülite sahip olabilirsiniz. Kilonuzun elbetteki selülite etkisi var ancak sadece kilolu kişilerde selülit oluşur demek yanlış olur.

   “Cilt dokusunun altındaki yağ hücre gruplarının bağ dokusunu da etkileyerek oluşturduğu kan ve lenf dolaşım bozukluğu ile deri görünümünde oluşan bozukluklara selülit denir.”

Selülit vücutta üç aşamada oluşur;

– İlk aşamada yağ hücre grupları dolaşım bozukluğuna sebep olur. Damarlardan sızan su(serum) doku aralarına dolar ve dokunmaya karşı hassasiyet ve acı şeklinde hissedilir. Bağ dokusunun yapısı bozulup elastik olması gerekirken sertleşmeye başlar.

– İkinci aşamada bu biriken sıvı miktarı artar. Elastikiyetini kaybetmiş fibröz bantlarla çevrilmiş, aşırı büyümüş yağ hücrelerinden oluşan nodüller meydana gelir ve cildin dış görünümünde selülite özgü portakal kabuğu görüntüsü oluşur.

– Üçüncü aşamada ise kan ve lenf dolaşımı iyice bozulur, doku aralarında biriken su ve tuz artık kişi tarafından kullanılamayacak ve doğal süreçte kendiliğinden yok olamayacak şekilde yerleşir. Nodüller birbirine yapışarak daha büyük nodüller meydana getirip sinirler üstünde baskı yaparak ağrılara sebep olur.

Selülitin Sebepleri Nelerdir ? Selülit Neden Oluşur ?

Kadınların bir çok sorununun sebebinde olduğu gibi hormonlar büyük rol sahibi. Menapoz, ergenlik, hamilelik gibi hormonların değişikliğe uğradığı dönemler genelde selülitin çıktığı dönemler olsa da ;

  • Kişinin genetik yapısı,
  • Hormon bozuklukları,
  • Metabolizma hızı,
  • Dışkılama alışkanlığı,
  • İnce barsaktan yiyeceklerin geçiş hızı,
  • Dolaşım sistemi,
  • Bağ ve kollajen doku zayıflığı,
  • Kullanılan doğum kontrol ilaçları ve diğer bazı ilaçlar,
  • Stres, hareketsizlik, sigara, alkol, kola ve kahve

Sıklıkla bölgesel olan selülit; kilolu, zayıf, balık etli, uzun, kısa her yaştaki erişkin kadında görülebiliyor.

Selülit nadiren erkeklerde de oluşuyor, ancak kadınlarda daha büyük sorun olması, östrojen hormon düzeyinin onlarda daha fazla olmasıyla ilgili. Selülitin tek nedeni östrojen değil; başka tetikleyiciler de var.

Sigara, damarların en büyük düşmanı. Güçlü bir damar daraltıcı özelliğe sahip olan sigara, cildin yeterince beslenmesini engelleyerek selülite neden oluyor.

Hareketsiz yaşam biçimi, sürekli bacak bacak üstüne atarak oturmak, çok dar pantolon ve diz altı çorap giymek de dolaşım sistemini ve lenf sisteminin düzenli çalışmasını engelleyerek selülite yol açabiliyor.

Fiyat Talep Formu

Tüm Şubelerimizde Geçerlidir !