Lazerle Dövme Silme Nasıl Çalışır ?

Lazer ışığı= Enerji. Koyu renkli bir kıyafetle güneş altında bir süre beklerseniz kıyafetin ve derinizin ısındığını fark edersiniz. Çünkü koyu renkli boyalar ışığı emerler ve ısıya dönüştürürler. Lazerde benzer bir prensiple çalışır. Koyu renkli boyar maddeler lazer ışığını emerek ısı, ses veya buharlaşma şeklinde doku yanıtına neden olurlar.

Dövmeleri yok etmek amacıyla kullanılan lazer ışınları deri yüzeyini zarar vermeden geçerek deri içindeki koyu renkli dövme pigmentine ulaşır. Dövme pigmenti lazer ışığını emerek ışıktaki enerjiyi ses ve ısıya dönüştürür. Bu sayede deri içindeki büyük parçacıklar halinde bulunan pigment açığa çıkan enerji ile çevre dokuya zarar vermeden küçük parçacıklara ayrışır. Vücudun bağışıklık sistemi küçük parçacıklara ayrışmış dövme boyasını daha kolay emer ve yok eder.

Her Dövme Yok Edilebilir mi?

Genellikle evet ancak, her zaman değil. Günümüzde dövme silme lazerleri çok ileri teknolojilerle üretilmektedir. Birçok ana rengi lazerle silmek mümkün olmakla birlikte mor, pembe, sarı renklerin bazı tonları, ten rengi ve beyaz renkli dövmeler maalesef lazerle silinememektedir. Bu nedenle ileride dövmeyi sildirmeyi düşünenlerin lazerle çıkması zor ve/veya imkansız olan renkleri kullandırmamalarını öneririz.

Dövme Silme Seans Aralıkları Nasıl Ayarlanır?

Dövme silmede seans aralıkları 6-8 haftadır.

Lazerle dövme silme tedavisinde deri yüzeyinde oluşan kabuklanma 3-4 gün içerisinde düzelir. Deri yüzeyinin normalleşmesine rağmen deri altında tetiklenmiş olan boyanın vücuttan uzaklaştırma işlemi devam eder. Bu nedenle vücuttan uzaklaştırılabilir maddelerin mümkün olduğu kadar fazla uzaklaştırılması ve deri destek dokusunun normalleşmesi beklenmelidir. Lazerle dövme silmede ikinci veya daha ileri seanslara en erken 6-8 hafta sonra alınır. Bazen aranın daha fazla uzatılması da istenebilir.

Dövme Silmede Daha Erken Seans Yapılamaz mı?

Daha sık tedavi seansına girmek isterseniz daha kısa aralıklarla seanslara alınabilirsiniz. Bu durum dövmenin lazerle silinme seans sayısını arttırmaktan başka uygulayıcıya daha fazla ödeme yapmanız anlamı taşımaktadır.

Dövmelerin Lazerle Silinmesi Kaç Seans Tedavi Gerektirir?

Dövmenin lazerle silinmesinde seans sayısını kullanılan boya, uygulanan teknik, kullanılan boya miktarı ve kullanılan lazer türü belirler. Dövme silme seans sayısı 5-15 seans aralığındadır.

Lazerle Dövme Silmede Bazı Vakalarda İşlemden Sonra Bir Değişim Gözlenmemesinin Sebebi Nedir?

Bu durum tamamen normaldir. Dövme silmede lazer tedavisine alınan yanıt kullanılan boyaya, tekniğe ve vücudun lazerle yapılan işleme verdiği tepkiye bağlı olarak kişiden kişiye değişmektedir. Hatta aynı kişide farklı dövmelerde dahi yanıtlar değişebilmektedir. Fakat hemen birçok dövme tekrarlanan seanslarla silinebilmektedir.

Dövmenin Tamamı Yerine Belli Bir Bölgesini Sildirmek Mümkün mü?

Evet mümkündür. Dövmenin içindeki bir yazı veya desenin yok edilmesi işlemlerini yapabilecek incelikte lazerler ve teknikler kullanılmaktadır.

Kalıcı Makyajları Dövme Lazeri ile Çıkarmak Mümkün mü?

Bazı kalıcı makyaj boyaları metalik alt yapıya sahiptir. Bu metalik ürünlerle lazer ışığı karşılaştığında koyu hatta siyah renge dönebilir. Bu durumda tedavisi çok daha zor bir durum oluşabilir. Bu siyahlık çoğu zaman dövme tedavi lazerlerine yanıt vermez. Ancak lazer peelingle çıkarılabilir. Bu işlemin de lekelenme, keloid, skar gelişimi gibi riskleri bulunmaktadır. Bu nedenle ten rengi, kırmızı, karışık renklerle elde edilmiş kalıcı makyaj boyalarının lazerle tedavisi sınırlıdır.

Lazerle Dövme Silme Deride Anormal İz Bırakır mı?

Lazer ile yapılan dövme silme tedavilerinde vakaların büyük çoğunluğunda kalıcı bir lekelenme veya iz gelişmemektedir. Fakat her tıbbi işlem beraberinde belli riskleri getirir. Deri de diğer organlarda olduğu gibi sorun yaşanabilecek bir yapıya sahiptir. Eğer vakanın geçmişte keloid, hipertrofik skar gibi tıbbi geçmişi varsa bu tür vakalarda sorun gelişme riski artmaktadır. Uygulama öncesi ve sonrası uymanız gereken kurallara uyduğunuz taktirde genellikle sorun yaşamadan dövmenizi silmek mümkün olmaktadır.

Lazerle Dövme Silme Ağrılı Bir İşlem midir?

Ağrı duyumsaması kişiye özeldir. Aynı uygulamada hissedilecek ağrı hissi vakadan vakaya değişmektedir. Genelde dövme silme işleminde çok düşük bir ağrı oluşmaktadır. Fakat bu ağrı hissini azaltmak için anestetik kremle uyuşturma, işlem sırasında soğuk hava ile tedavi alanını soğutarak ağrı hissini azaltmaya yardımcı olunur.

Lazerle Dövme Silme Tedavisi Sonrasında Herhangi Bir Kısıtlama Var mı?

Dövmenin lazerle silinme tedavisi sırasında 3-4 günde düzelen bir kabuklanma, kızarıklık olacaktır. Bu süreçte havuza denize girmek sakıncalıdır. Yaranın uygun bir temizleyici ile temizlenmesi, 2-3 gün kapalı pansuman ile dış ortamdan korunması uygun olur. Güneşlenme sakıncalıdır.

İşlemden Önce Nasıl Bir Hazırlık Gerekli?

· Lazerle dövme silinecek tedavi alanının güneşten korunması gerekli. Tedaviden 2 hafta kadar önce işlem alanını güneşten koruyun.

· Tedavi alanını gerekli ise tıraş edin.

· Tedaviden 1 gün önce ve tedavi günü aspirin ve kan sulandırabilen diğer ağrı kesiciler ve ilaçları almayın.

· Demir ilacı kullanılıyorsa tedaviden 1 hafta önce kesilmelidir.

· Tedaviden 30-45 dakika önce doktorunuzun önereceği anestetik kremi tedavi alanına sürün ve streç film ile sarın.

Tedaviden Sonra Ne Yapmalıyım?

· Lazerle silinen dövme alanına düzenli aralıklarla buz kompresi yapın.

· Tedavi alanını mümkün olduğunca yukarıda istirahat halinde tutun.

· Doktorunuzun önerdiği kremi tedavi alanına uygulayın.

· 2 gün sıcak su, sauna, buhar banyosu gibi uygulamalardan uzak durun.

· Deride kabuklanma varsa kabuklanma düzelinceye kadar denize veya havuza girmeyin.

· Tedavi sonrasında yukarıdaki kurallara uyulduğu halde gelişen kızarıklık, ağrılı şişlik, zonklama gibi bir yakınma olursa en kısa sürede doktorunuzla irtibat kurun.

Fiyat Talep Formu

Tüm Şubelerimizde Geçerlidir !